1070153

3. Byrå, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), gustaviansk.

Fanerad med jakaranda, färgat lövträ och valnöt. Beslag av förgylld mässing. Skiva av röd kalksten. Tre lådor. Samkomponerad fasad med inläggningar av korslagda ymnighetshorn. Signerad i översta lådan GFT samt Stockholm hallstämpel 1782. Längd 68, bredd 46, höjd 83 cm. Nyckel finns.

Fanerlagningar. Skivan med fläckar.

Följerätt
Nej
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Utropspris
75 000 - 100 000 SEK / 7 260 - 9 681 EUR
Klubbat pris
130 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Henrik Åberg

Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk

+46 (0)8 614 08 37
henrik.aberg@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto