1070153
Byrå, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), gustaviansk.

Fanerad med jakaranda, färgat lövträ och valnöt. Beslag av förgylld mässing. Skiva av röd kalksten. Tre lådor. Samkomponerad fasad med inläggningar av korslagda ymnighetshorn. Signerad i översta lådan GFT samt Stockholm hallstämpel 1782. Längd 68, bredd 46, höjd 83 cm. Nyckel finns.

Fanerlagningar. Skivan med fläckar.

Utropspris:

75 000 - 100 000 SEK

7 260 - 9 681 EUR

Klubbat pris:
130 000 SEK
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37