1070153

3. Byrå, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), gustaviansk.

Fanerad med jakaranda, färgat lövträ och valnöt. Beslag av förgylld mässing. Skiva av röd kalksten. Tre lådor. Samkomponerad fasad med inläggningar av korslagda ymnighetshorn. Signerad i översta lådan GFT samt Stockholm hallstämpel 1782. Längd 68, bredd 46, höjd 83 cm. Nyckel finns.

Fanerlagningar. Skivan med fläckar.

Följerätt
Nej
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Utropspris
75 000 - 100 000 SEK / 7 260 - 9 681 EUR
Klubbat pris
130 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.