1070156

BYRÅ, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), ej signerad, gustaviansk, 1700-talets slut.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Klubbat pris

Fanerad med jakaranda, björk, och infärgat lövträ. Skiva av grå kalksten. Beslag av förgylld mässing. Tre lådor. Inläggningar av korslagda ymnighetshorn. Längd 93, bredd 43, höjd 81 cm. Nyckel finns.

Skivan med lagning. Fanerlagningar. Retuscher. Senare lås.

Proveniens

Rolf Schmitz Collection.