1070156

4. BYRÅ, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), ej signerad, gustaviansk, 1700-talets slut.

Fanerad med jakaranda, björk, och infärgat lövträ. Skiva av grå kalksten. Beslag av förgylld mässing. Tre lådor. Inläggningar av korslagda ymnighetshorn. Längd 93, bredd 43, höjd 81 cm. Nyckel finns.

Skivan med lagning. Fanerlagningar. Retuscher. Senare lås.

Följerätt
Nej
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK/5 808 - 7 744 EUR
Klubbat pris

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Kontakta ansvarig katalogiserare

Henrik Åberg

Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk och silver

+46 (0)8 614 08 37
henrik.aberg@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto