1070156
BYRÅ, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), ej signerad, gustaviansk, 1700-talets slut.

Fanerad med jakaranda, björk, och infärgat lövträ. Skiva av grå kalksten. Beslag av förgylld mässing. Tre lådor. Inläggningar av korslagda ymnighetshorn. Längd 93, bredd 43, höjd 81 cm. Nyckel finns.

Skivan med lagning. Fanerlagningar. Retuscher. Senare lås.

Utropspris:

60 000 - 80 000 SEK

5 808 - 7 744 EUR

Klubbat pris:
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37