1070146
BYRÅ, tillskriven Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794), gustaviansk.

Fanerad med björk, jakaranda och lönn. Beslag av mässing. Skiva av röd kalksten. Tre lådor. Inläggningar av fruktkorg, lagergirlanger och medaljonger. Längd 75, bredd 45, höjd 84 cm. Nyckel finns.

Fanerlagningar. Senare skiva.

Utropspris:

60 000 - 80 000 SEK

5 808 - 7 744 EUR

Klubbat pris:
48 000 SEK
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37