1070146

5. BYRÅ, tillskriven Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794), gustaviansk.

Fanerad med björk, jakaranda och lönn. Beslag av mässing. Skiva av röd kalksten. Tre lådor. Inläggningar av fruktkorg, lagergirlanger och medaljonger. Längd 75, bredd 45, höjd 84 cm. Nyckel finns.

Fanerlagningar. Senare skiva.

Följerätt
Nej
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK/5 808 - 7 744 EUR
Klubbat pris
48 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Kontakta ansvarig katalogiserare

Henrik Åberg

Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk och silver

+46 (0)8 614 08 37
henrik.aberg@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto