1070126
BYRÅ, Johan Wilhelm Metzmachers art (mästare i Stockholm 1769-1783), gustaviansk.

Fanerad med jakaranda, rosenträ och lönn. Beslag av förgylld mässing. Skiva av röd kalksten. Tre lådor. Samkomponerad fasad med inläggning av urna i medaljong upphängd i bandrosett. Sidor med medaljonger. Längd 81, bredd 54, höjd 84,5 cm. Nyckel finns.

Fanerlagningar. Blekt. Delvis senare beslag.

Utropspris:

60 000 - 80 000 SEK

5 808 - 7 744 EUR

Klubbat pris:
48 000 SEK
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37