1070126

6. BYRÅ, Johan Wilhelm Metzmachers art (mästare i Stockholm 1769-1783), gustaviansk.

Fanerad med jakaranda, rosenträ och lönn. Beslag av förgylld mässing. Skiva av röd kalksten. Tre lådor. Samkomponerad fasad med inläggning av urna i medaljong upphängd i bandrosett. Sidor med medaljonger. Längd 81, bredd 54, höjd 84,5 cm. Nyckel finns.

Fanerlagningar. Blekt. Delvis senare beslag.

Följerätt
Nej
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK / 5 808 - 7 744 EUR
Klubbat pris
48 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Henrik Åberg

Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk

+46 (0)8 614 08 37
henrik.aberg@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto