1070126

6. BYRÅ, Johan Wilhelm Metzmachers art (mästare i Stockholm 1769-1783), gustaviansk.

Fanerad med jakaranda, rosenträ och lönn. Beslag av förgylld mässing. Skiva av röd kalksten. Tre lådor. Samkomponerad fasad med inläggning av urna i medaljong upphängd i bandrosett. Sidor med medaljonger. Längd 81, bredd 54, höjd 84,5 cm. Nyckel finns.

Fanerlagningar. Blekt. Delvis senare beslag.

Följerätt
Nej
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK / 5 808 - 7 744 EUR
Klubbat pris
48 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.