1070216
BYRÅ, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.

Fanerad med björk, rosenträ, lönn och jakaranda. Beslag av mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor. Inläggningar av rosettupphängda medaljonger och lagergirlanger. Längd 103, bredd 58,5, höjd 85 cm. Nyckel finns.

Fanerlagningar. Senare skiva. Skivan med nagg.

Utropspris:

60 000 - 80 000 SEK

5 808 - 7 744 EUR

Klubbat pris:
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37