1070216

7. BYRÅ, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.

Fanerad med björk, rosenträ, lönn och jakaranda. Beslag av mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor. Inläggningar av rosettupphängda medaljonger och lagergirlanger. Längd 103, bredd 58,5, höjd 85 cm. Nyckel finns.

Fanerlagningar. Senare skiva. Skivan med nagg.

Följerätt
Nej
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK / 5 808 - 7 744 EUR
Klubbat pris
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.