1070234

8. BYRÅ, i Carl Lindborgs art (mästare i Stockholm 1781-1808), gustaviansk, 1700-talets slut.

Fanerad med björk, amarant och lönn. Beslag av mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor varav den översta omarbetad till skrivklaff framför små lådor. Inläggningar av fruktkorg och sidor med druvklasar. Längd 109, bredd 52, höjd 85 cm. Nyckel finns.

Översta lådan omarbetad. Fanerlagningar. Delvis senare beslag.

Följerätt
Nej
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK / 3 872 - 4 840 EUR
Klubbat pris
30 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.