8
1070234
BYRÅ, i Carl Lindborgs art (mästare i Stockholm 1781-1808), gustaviansk, 1700-talets slut.

Fanerad med björk, amarant och lönn. Beslag av mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor varav den översta omarbetad till skrivklaff framför små lådor. Inläggningar av fruktkorg och sidor med druvklasar. Längd 109, bredd 52, höjd 85 cm. Nyckel finns.

Översta lådan omarbetad. Fanerlagningar. Delvis senare beslag.

Utropspris:

40 000 - 50 000 SEK

3 872 - 4 840 EUR

Klubbat pris:
30 000 SEK
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37