1070182

9. KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.

Förgyllt och bronserat. Skiva av grå kalksten. Halvrunt. Snidad och förgylld dekor av flätband, pärlstav, samt fotkryss med urna och rosengirlanger. Längd 77, bredd 41,5, höjd 81 cm.

Senare skiva.

Följerätt
Nej
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK / 2 904 - 3 872 EUR
Klubbat pris
24 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.