9
1070182

KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Förgyllt och bronserat. Skiva av grå kalksten. Halvrunt. Snidad och förgylld dekor av flätband, pärlstav, samt fotkryss med urna och rosengirlanger. Längd 77, bredd 41,5, höjd 81 cm.

Senare skiva.

Proveniens

Rolf Schmitz Collection.