9
1070182
KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.

Förgyllt och bronserat. Skiva av grå kalksten. Halvrunt. Snidad och förgylld dekor av flätband, pärlstav, samt fotkryss med urna och rosengirlanger. Längd 77, bredd 41,5, höjd 81 cm.

Senare skiva.

Utropspris:

30 000 - 40 000 SEK

2 904 - 3 872 EUR

Klubbat pris:
24 000 SEK
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37