10
1070181

KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.

Konsolbord, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.

Förgyllt och bronserat. Skiva av grå kalksten med förgylld kälning. Halvrunt. Fyra bladhölstrade ben med fotkryss och urna. Längd 85, bredd 44,5, höjd 81,5 cm.

Utropspris:

25 000 - 30 000 SEK

2 420 - 2 904 EUR

Klubbat pris:
45 000 SEK
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.