1070170

11. Väggbord, Holland, 1700-tal, senbarock.

Fanerat med valnöt och lönn. I sargen låda. Inläggningar av blommor och fåglar. Längd 78, bredd 46, höjd 71,5 cm. Nyckel finns.

Senare inläggningar, senare nyckelskylt. Maskstunget. Lagningar.

Följerätt
Nej
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK / 968 - 1 162 EUR
Klubbat pris
8 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.