12
1070180
BORD, i Lars Nordins art (mästare i Stockholm 1743-1773), rokoko.

Fanerat med mahogny. Beslag av mässing. I kortsarger lådor. Längd 66, bredd 35, höjd 75 cm.

Delvis senare beslag. Torrspricka. Skivan ojämnt solblekt.

Utropspris:

15 000 - 18 000 SEK

1 452 - 1 743 EUR

Klubbat pris:
16 000 SEK
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37