1070180

12. BORD, i Lars Nordins art (mästare i Stockholm 1743-1773), rokoko.

Fanerat med mahogny. Beslag av mässing. I kortsarger lådor. Längd 66, bredd 35, höjd 75 cm.

Delvis senare beslag. Torrspricka. Skivan ojämnt solblekt.

Följerätt
Nej
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK / 1 452 - 1 743 EUR
Klubbat pris
16 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Henrik Åberg

Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk

+46 (0)8 614 08 37
henrik.aberg@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto