1070166

13. BORD, svenskt stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko.

Fanerat med valnöt, fruktträ och lönn. I sargen fyra lådor. Inläggningar av schackrutor, samt romber. Längd 67, bredd 47,5, höjd 76 cm.

Fanerlagningar. Fanerskador.

Följerätt
Nej
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK / 774 - 968 EUR
Klubbat pris
8 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Henrik Åberg

Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk

+46 (0)8 614 08 37
henrik.aberg@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto