13
1070166
BORD, svenskt stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko.

Fanerat med valnöt, fruktträ och lönn. I sargen fyra lådor. Inläggningar av schackrutor, samt romber. Längd 67, bredd 47,5, höjd 76 cm.

Fanerlagningar. Fanerskador.

Utropspris:

8 000 - 10 000 SEK

774 - 968 EUR

Klubbat pris:
8 000 SEK
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37