1070166

13. BORD, svenskt stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko.

Fanerat med valnöt, fruktträ och lönn. I sargen fyra lådor. Inläggningar av schackrutor, samt romber. Längd 67, bredd 47,5, höjd 76 cm.

Fanerlagningar. Fanerskador.

Följerätt
Nej
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK/774 - 968 EUR
Klubbat pris
8 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Kontakta ansvarig katalogiserare

Henrik Åberg

Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk och silver

+46 (0)8 614 08 37
henrik.aberg@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto