1070166

13. BORD, svenskt stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko.

Fanerat med valnöt, fruktträ och lönn. I sargen fyra lådor. Inläggningar av schackrutor, samt romber. Längd 67, bredd 47,5, höjd 76 cm.

Fanerlagningar. Fanerskador.

Följerätt
Nej
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK / 774 - 968 EUR
Klubbat pris
8 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.