13
1070166

BORD, svenskt stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
8 000 SEK

Fanerat med valnöt, fruktträ och lönn. I sargen fyra lådor. Inläggningar av schackrutor, samt romber. Längd 67, bredd 47,5, höjd 76 cm.

Fanerlagningar. Fanerskador.

Proveniens

Rolf Schmitz Collection.