1070206

BYRÅ, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), rokoko.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Klubbat pris
40 000 SEK

Fanerad med jakaranda och lönn. Beslag av mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor. Signerad på översta lådkanten GFT. Längd 105, bredd 50, höjd 80 cm. Nyckel finns.

Fanerlagningar.

Proveniens

Rolf Schmitz Collection.