100
1070249
Josef Frank
(1885-1967)

bordslampor, ett par, Firma Svenskt Tenn, modell 2388.

Mässing, två ljuspunkter, läderlindat skaft, gröna ovala textilskärmar, märkta SVENSKT TENN 2388-1, höjd 50 cm.

Smärre slitage.

Utropspris:

8 000 - 10 000 SEK

774 - 968 EUR

Klubbat pris:
15 000 SEK
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Konstnär/formgivare

Josef Frank var en österrikisk/svensk arkitekt och formgivare främst förknippad med Firma Svenskt Tenn. Frank räknas till en av Sveriges genom tiderna viktigaste formgivare. Estrid Ericson knöt honom till firman 1934. Frank har gett upphov till en synnerligen rik produktion av tygmönster och möbelskisser. Hans tyger har starka färger och kraftfulla mönster med växtdekorer.

Kontakta specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 19