99
1070130
Josef Frank
(1885-1967)

soffbord, Firma Svenskt Tenn, modell 2139, efter 1985.

Rund rotfanerad skiva, kantsarg och tre ben av valnöt. Undertill brännmärkt Josef Frank SVENSKT TENN. Diameter 120 cm, höjd 48 cm.

Smärre slitage.

Utropspris:

20 000 - 25 000 SEK

1 936 - 2 420 EUR

Klubbat pris:
33 000 SEK
Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Kontakta specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 19