103
1070198

Olof Hellbom, sockerskål, silver, Stockholm 1797, Gustaviansk.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Klubbat pris

Oval, urnformad, på rektangulär fot med gallerkant och kulfötter, runt livet graverad akantusranka, uppsvängda hänklar, lock med kotteknopp. Stämplar även på locket, undertill ägarinitialer: U.A: Höjd 21 cm, längd inkl hänklar 16,5 cm, vikt 387 gram.

Slitage.

Proveniens

Rolf Schmitz Collection