112
1070237

Toiletteaskar, 4 st, silver, olika mästare 1849-1854.

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
263 - 351 EUR
273 - 365 USD
Klubbat pris
4 500 SEK

Rund form, ett par släta av Johan Mauritz Corth, Nyköping 1854, diameter 6 cm; en med graverad dekor på locket av Frans Holm, Vadstena 1851, diameter 6,5 cm; en med drivet lock och invändigt förgylld av Johan Cronhamn, Göteborg 1849, diameter 7,5 cm. Sammanlagd vikt 287 gram

Total weight 287 gram

Proveniens

Rolf Schmitz Collection