113
1070201

Christian II Drentwett, karott med lock, silver, Augsburg 1767-1769, rokoko

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Klubbat pris
19 000 SEK

Invändigt förgylld, rund på rund profilerad fot, på liv och lock dekor av svängda åsar, lockknopp i form av granatäpple och blad, rocailleornerade hänklar. Stämplar även på locket. Längd inkl hänklar 22 cm, höjd 16 cm, vikt 469 gram.

Proveniens

Bukowskis höstauktion 1978, A408, katalognr 1098, pl 159
Rolf Schmitz Collection