117
1070247

Olof Robert Lundgren, kaffekanna, silver, Åbo (1821-1882) daterad 1840, empire.

Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
222 - 266 EUR
231 - 278 USD
Klubbat pris
3 000 SEK

Urnformad, delvis godronnerad med stansade bladbårder, lockknopp och handtag av svärtat trä. Graverad datering och initialer: 1840 O.G.U.. Höjd 22 cm, total vikt 363 gram

Proveniens

Rolf Schmitz Collection