125
1070194

Saltkar, ett par, silver, oidentifierad mästare, London 1764

Utropspris
1 500 - 2 500 SEK
132 - 221 EUR
138 - 230 USD
Klubbat pris
5 500 SEK

Invändigt förgyllda, rund form på tre svängda ben. Oidentifierad mästarstämpel ANIS (Grimwade #3688, 3689). Diameter 6,5 cm, höjd 3 cm, vikt 75 gram

Proveniens

Rolf Schmitz Collection

Arthur G. Grimwade: London goldsmiths 1697-1837, London 1976, jmf stämplar sid 262