135
1069702

SKÅL, porslin. Mingdynastin, 1600-tal, med Chenghuas märke.

Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
437 - 612 EUR
461 - 645 USD
Klubbat pris
9 000 SEK

Dekor i wucaifärger med motiv av blommor bland lövverk. Diameter 14,8 cm.

Slitage, smärre nagg.

Proveniens

Rolf Schmitz Collection. Purchased at Bukowskis, 85319-10.