138
1069814

URNOR med LOCK, porslin. Transition, 1600-tal.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 220 - 2 660 EUR
2 320 - 2 780 USD
Klubbat pris
34 000 SEK

Balusterformad, med dekor i wucai-färger av gossar i lövverk. Höjd med lock 29 cm.

Slitage, bränningssprickor samt mistor. Lock med kanglagningar.

Proveniens

Rolf Schmitz collection.