137
1069740

KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
9 000 SEK

Dekor i wucaifärger av fenixfåglar i lövverk. Höjd 16,5 cm.

Slitage, fotringsnagg, mistor, bränningssprickor, krackelyr.

Proveniens

Rolf Schmitz collection. Purchased at Bukowskis Autumn Sale 2007, lot no 1728.