141
1069744

TEDOSOR, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
883 - 1 320 EUR
921 - 1 380 USD
Klubbat pris
8 000 SEK

Dekor i famille vertefärger av fågel på blommande gren. Höjd utan trälock ca 10,5 cm.

Slitage, kantnötning, bränningssprickor, en fot lagad.

Proveniens

Rolf Schmitz collection. Purchased at Bukowskis Spring sale 1996, lot no 1072.