1069744

141. TEDOSOR, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).

Dekor i famille vertefärger av fågel på blommande gren. Höjd utan trälock ca 10,5 cm.

Slitage, kantnötning, bränningssprickor, en fot lagad.

Följerätt
Nej
Proveniens

Rolf Schmitz collection. Purchased at Bukowskis Spring sale 1996, lot no 1072.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK / 968 - 1 452 EUR
Klubbat pris
8 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.