141
1069744
TEDOSOR, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).

Dekor i famille vertefärger av fågel på blommande gren. Höjd utan trälock ca 10,5 cm.

Slitage, kantnötning, bränningssprickor, en fot lagad.

Utropspris:

10 000 - 15 000 SEK

968 - 1 452 EUR

Klubbat pris:
8 000 SEK
Proveniens

Rolf Schmitz collection. Purchased at Bukowskis Spring sale 1996, lot no 1072.

Kontakta specialist
Alexandra Xu
Alexandra Xu
+46 (0)739 40 08 18