142
1383726
TEKANNA med LOCK, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722)

Dekor i famille vertefärger, klotformad med rak pip, dekor av fågel på krysantemumkvist. Längd 20 cm.

Slitage, lock och pip silverskodda, foten med ifylld nagg. Sprickor på kroppen.

Utropspris:

4 000 - 6 000 SEK

387 - 581 EUR

Klubbat pris:
9 000 SEK
Proveniens
Kontakta specialist
Alexandra Xu
Alexandra Xu
+46 (0)739 40 08 18