Dekor i famille vertefärger, klotformad med rak pip, dekor av fågel på krysantemumkvist. Längd 20 cm.
Slitage, lock och pip silverskodda, foten med ifylld nagg. Sprickor på kroppen.
Rolf Schmitz collection. Purchased at Bukowskis Spring sales 1995, lot nr 1070.