143
1069757

FIGURINER, två stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 750 - 2 190 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
22 000 SEK

Dekor i famille vertefärger. Stående glada gossar med blomstervaser. Höjd 33,5-34 cm.

Slitage, smärre sprickor, bränningssprickor.

Proveniens

Rolf Schmitz collection.Purchased at Bukowskis Spring sale 2007, lot nr 1733.