146
1069762

FIGURIN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
540 - 719 EUR
569 - 759 USD
Klubbat pris
5 500 SEK

Dekor i famille vertefärger, stående gosse med vas. Höjd 33 cm.

Slitage, bränningssprickor, glasyrnagg.

Proveniens

Rolf Schmitz collection. Purchased at Bukowskis Autumn sale 2007, lot nr 1734.