147
1069767

VASER, två stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Klubbat pris
7 000 SEK

Fyrsidig balusterform. Dekor i famille vertefärger och guld av årstidsblommor, antikviteter, djur samt landskapsmotiv. Höjd. 22-24 cm.

Slitage, mistor, nagg, ifyllda nagg, glasyrnagg, bränningssprickor. Slipad mynning.

Proveniens

Rolf Schmitz collection. Purchased at Bukowskis Spring auction 1995, lot 1073.