148
1069805

TEDOSA med LOCK, porslin, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
351 - 526 EUR
365 - 547 USD
Klubbat pris
9 000 SEK

Med dekor i famille verte-färger med tuppar och blommor. Höjd med lock 9 cm.

Slitage, lagad mynning, lagat lock, bränningssprickor.

Proveniens

Rolf Schmitz Collection. Purchased at Bukowskis Spring sale 1996, Lot no 1073.