149
1069804

BÄGARE, biskviporslin. Qingdynastin, 1600-tal.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

Dekor i famille vertefärger, med motiv av mytologiska djur. Längd 12,5 cm.

Slitage, mistor, smärre bränningssprickor.

Proveniens

Rolf Schmitz collection.