152
1069772

SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
19 000 SEK

Utvidgad kant. Dekor i s.k. egg and spinach glasyr i färgerna gult, grönt, aubergine och vitt. Diameter 18 cm.

Slitage, smärre glasyrspricka vid mynning, repor.

Proveniens

Rolf Schmitz collection. Purchased at Bukowskis sale 554, lot no 1338. Then from the Oscar Traugott Collection.