153
1069765

VINKYLARE, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 940 - 2 420 EUR
2 220 - 2 770 USD
Klubbat pris
40 000 SEK

Cylindrisk med maskaronhänklar, efter fransk fajansmodell. Dekor i imarifärger, med motiv av blommor och växter. Längd 25 cm.

Slitage, mistor, bränningssprickor, en med kantlagning-

Proveniens

Rolf Schmitz collection.