155
1069701

VASER med LOCK, tre stycken, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
474 - 664 EUR
543 - 760 USD
Klubbat pris
6 000 SEK

Dekor i famille rosefärger, med motiv av fågel på klippa bland växter. Höjd utan lock 17,5-18 cm

Lock ej original. Slitage. Ett lagat lock, ett lock med nagg. En vas med kantlagning.

Proveniens

Rolf Schmitz collection. Purchased at Bukowskis Spring Sale 1996, lot no 1114.