Madeleine Pyk – en samling F769
156
1069705

VASER, tre stycken, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Klubbat pris
8 000 SEK

Trumpetformad, dekor i famille rosefärger, med motiv av fåglar och växter. Höjd 17,5-18,6 cm.

Slitage. En med kantlagning samt spricka. En med spricka på kroppen.

Tilläggslista

En vas med spricka på kroppen.

Proveniens

Rolf Schmitz collection.