155
1069701

VASER med LOCK, tre stycken, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
455 - 636 EUR
476 - 666 USD
Klubbat pris
6 000 SEK

Dekor i famille rosefärger, med motiv av fågel på klippa bland växter. Höjd utan lock 17,5-18 cm

Lock ej original. Slitage. Ett lagat lock, ett lock med nagg. En vas med kantlagning.

Proveniens

Rolf Schmitz collection. Purchased at Bukowskis Spring Sale 1996, lot no 1114.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?