163
1069712

SMÖRTERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
872 - 1 310 EUR
912 - 1 370 USD
Klubbat pris
13 000 SEK

Efter 'du paquier' meissenmodell, europeisk barockform, dekor i famille rosefärger av hägrar framför slott. Längd 17,5 cm.

Slitage, nagg, smärre bränningssprickor.

Proveniens

Rolf Schmitz Collection.