179
1069840

TALLRIKAR, 10 stycken, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Klubbat pris
6 500 SEK

Dekor i famille rosefärger, med motiv av pion och blommande körsbärskvist, bräm med fåglar. Diameter 22,5 cm.

Slitage, fåtal med sprickor samt nagg.

Proveniens

Rolf Schmitz collection. Purchased at Bukowskis Autumn sale 1996, lot nr 1094.