189
1069766

TULPANVAS, porslin. Kanton, Qingdynastin, 1800-tal.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
883 - 1 320 EUR
921 - 1 380 USD
Klubbat pris
32 000 SEK

Insvängd rektangulär medinsats, flätade hänklar, heltäckande dekor i famille rosefärger av figurer i palatsscener i varje panel. Höjd 21,5 cm.

Slitage, bränningssprickor. Lagade hänklar.

Proveniens

Rolf Schmitz collection. Purchased at Bukowskis Spring auction 2000, lot nr 1394.