190
1069769

SKÅL, porslin. Qingdynastin med Qianlongs märke i rött.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 420 - 1 900 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
55 000 SEK

Skuren dekor mot rosa grundfärg med medaljonger med landskapsmotiv i famille rosefärger. Diameter 15 cm.

Slitage, mistor.

Proveniens

Rolf Schmitz collection. Purchased at Lilla Bukowskis lot 135, Sale S89, 1996.