204
1069733

SKÅLAR, fyra stycken, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
355 - 532 EUR
374 - 561 USD
Klubbat pris
6 500 SEK

Dekor i underglasyrblått, med motiv av djur samt antikviteter. Diameter 14,5-15,2 cm.

Slitage, glasyrnagg, mistor, bränningssprickor.

Proveniens

Rolf Schmitz collection.