205
1069732

SKÅL, porslin. Mingdynastin, 1600-tal.

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
265 - 353 EUR
276 - 368 USD
Klubbat pris
5 500 SEK

Dekor i underglasyrblått, med motiv av landskap, undersidan med Chenghuas märke. Diameter 15 cm.

Slitage, mistor, smärre nagg.

Proveniens

Rolf Schmitzs collection.