222
1069729

GALLERKORG, fajans. Rörstrand, 1761.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Klubbat pris
5 000 SEK

Dekor i starkeldsblått, genombrutna sidor, medaljonger och grenformade hänklar, märkt Stockh 24/8 (17)61, med målarsignatur av Carl Ludvig Hartman. Längd 32 cm.

Skador.

Proveniens

Rolf Schmitz collection. Purchased at Bukowskis Spring sale 1995, lot nr 951.