223
1069730

GALLERKORG, fajans. Sannolikt Marieberg, efter 1766.

Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
444 - 621 EUR
463 - 648 USD
Klubbat pris
4 000 SEK

Genombrutnen med dekor i starkeldsblått. Diameter 15,5 cm.

Slitage, sprickor, kantlagning, glasyrnagg.

Proveniens

Rolf Schmitz collection.