232
1069813

SOCKERSKÅL med LOCK, porslin. Meissen, 1740/50-tal.

Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
174 - 262 EUR
182 - 274 USD
Klubbat pris
2 200 SEK

Målad polykrom dekor av av insekter med förgyllda kanter. Cylindrisk med ozierbård, på locket med pousserade blommor samt grenar. Diameter 11 cm.

Locket med blad- och grenskador. Fotringsnagg.

Proveniens

Rolf Schmitz collection. Purchased at Bukowskis Spring sale 2000, lot nr 1208.