233
1069811

SOCKERSKÅL med LOCK, porslin. Meissen, punktperiod (1763-73).

Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
177 - 266 EUR
187 - 281 USD
Klubbat pris
3 000 SEK

Målad polykrom dekor av idylliska scener med blomsterflickor och kavaljer i landskap samt strödda blommor. Höjd med lock 10 cm.

Slitage, knopp med nagg.

Proveniens

Rolf Schmitz collection. Purchased at Bukowskis Spring sale 2000, lot nr 1210.