244
1069764

SKULPTUR, porslin. Meissen, 1890-tal.

Skulptur, porslin. meissen, 1890-tal.

Fågel på sockel i form av trädstam, målad polykrom dekor. Höjd 27 cm.

Lagad näbb, nagg.

Utropspris:

4 000 - 6 000 SEK

387 - 581 EUR

Klubbat pris:
3 000 SEK
Tilläggslista

Restoration to beak. Insignificant restored chip to taill, and chips to leafwork.

Proveniens

Rolf Schmitz collection. Purchased at Bukowskis Spring sale 2001, lot nr 1235.

Alexandra Xu
Alexandra Xu
+46 (0)707 15 77 12