260
1069794

FIGURINER, tre stycken, porslin. Berlin, Höchst, samt troligen Samson, 1800 samt 1900-tal.

Figuriner, tre stycken, porslin. berlin, höchst, samt troligen samson, 1800 samt 1900-tal.

En figur med målad polykrom dekor av vandrande gosse, Höscht, 1900-tal, med ett inristad R på undersidan. Höjd 15 cm.

En figur med målad polykrom dekor av pojke med krukväxt, Berlin, 1800-tal/tidigt 1900-tal. Höjd 14 cm.

En i form av duva, troligen Samson, naturalistiskt bemålad. Höjd 18,5 cm. Längd 20 cm.

Lagningar, nagg. En lagad.

Utropspris:

3 000 - 4 000 SEK

290 - 387 EUR

Klubbat pris:
Proveniens

Rolf Schmitz collection. One purchased at Lilla Bukowskis 1998, lot nr 657.

Alexandra Xu
Alexandra Xu
+46 (0)707 15 77 12