260
1069794

Figuriner, 3 st, porslin. Berlin, Höchst, samt troligen Samson, 1800 samt 1900-tal.

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
266 - 355 EUR
281 - 374 USD
Klubbat pris

En figur med målad polykrom dekor av vandrande gosse, Höscht, 1900-tal, med ett inristad R på undersidan. Höjd 15 cm.

En figur med målad polykrom dekor av pojke med krukväxt, Berlin, 1800-tal/tidigt 1900-tal. Höjd 14 cm.

En i form av duva, troligen Samson, naturalistiskt bemålad. Höjd 18,5 cm. Längd 20 cm.

Nagg. Skador. Lagningar.

Proveniens

Rolf Schmitz collection. One purchased at Lilla Bukowskis 1998, lot nr 657.