1070026

278. VÄVD TAPET, gobelängteknik, Flandern omkring 1700, ca 290 x 326,5 cm.

Polykrom skördescen med bönder, dam med uppvaktning, blommor och träd med papegojor. I fonden boskap. Ull och silke. Senare smal mörkblå bård. Fodrad.

Avkortade sidor, bård saknas, något slitage och smutsig, fläckar, smärre skador och bristningar, lagningar, ivävningar.

Följerätt
Nej
Proveniens

Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 502, "Internationella Höstauktionen", 27-29 november 1996, kat. nr 1193; Rolf Schmitz Collection.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK / 2 420 - 2 904 EUR
Klubbat pris
50 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Anette Granlund

Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 12
anette.granlund@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto