278
1070026
VÄVD TAPET, gobelängteknik, Flandern omkring 1700, ca 290 x 326,5 cm.

Polykrom skördescen med bönder, dam med uppvaktning, blommor och träd med papegojor. I fonden boskap. Ull och silke. Senare smal mörkblå bård. Fodrad.

Avkortade sidor, bård saknas, något slitage och smutsig, fläckar, smärre skador och bristningar, lagningar, ivävningar.

Utropspris:

25 000 - 30 000 SEK

2 420 - 2 904 EUR

Klubbat pris:
50 000 SEK
Proveniens

Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 502, "Internationella Höstauktionen", 27-29 november 1996, kat. nr 1193; Rolf Schmitz Collection.

Kontakta specialist
Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 12