278
1070026

VÄVD TAPET, gobelängteknik, Flandern omkring 1700, ca 290 x 326,5 cm.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 220 - 2 660 EUR
2 340 - 2 810 USD
Klubbat pris
50 000 SEK

Polykrom skördescen med bönder, dam med uppvaktning, blommor och träd med papegojor. I fonden boskap. Ull och silke. Senare smal mörkblå bård. Fodrad.

Avkortade sidor, bård saknas, något slitage och smutsig, fläckar, smärre skador och bristningar, lagningar, ivävningar.

Proveniens

Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 502, "Internationella Höstauktionen", 27-29 november 1996, kat. nr 1193; Rolf Schmitz Collection.