279
1070021

VÄVD TAPET, gobelängteknik, Frankrike 1700-tal, ca 276 x 374,5 cm.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 180 - 2 620 EUR
2 280 - 2 740 USD
Klubbat pris
85 000 SEK

Polykromt landskap med tre kvinnor med koger, pilbåge, träd och fågel vid vattendrag. I fonden ruin. Bård med blommor och frukter. Ull och silke. Fodrad.

Nedre bården saknas, sidbårderna något avkortade, något slitage och smutsig, fläckar, smärre skador och bristningar, lagningar, ivävningar.

Proveniens

Rolf Schmitz Collection.