Polykromt landskap med tre kvinnor med koger, pilbåge, träd och fågel vid vattendrag. I fonden ruin. Bård med blommor och frukter. Ull och silke. Fodrad.
Nedre bården saknas, sidbårderna något avkortade, något slitage och smutsig, fläckar, smärre skador och bristningar, lagningar, ivävningar.
Rolf Schmitz Collection.