280
1070031

MATTA, antik Anatol, sannolikt Gördes, bönematta, ca 177 x 124,5 cm (samt kortsidorna med 3 respektive 1 cm slätväv).

Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
174 - 262 EUR
182 - 274 USD
Klubbat pris
4 500 SEK

Rödmelerad botten med polykrom dekor av nisch, kolonner, takkrona och stiliserade blommor. Bred blå huvudbård med blombuketter.

Jämnt slitage, något smutsig, fläckar, lagningar, brännskador, obetydliga skador. Något skadade sidor.

Proveniens

Rolf Schmitz Collection.